A számviteli törvény előírja, hogy „A könyvvitelben rögzített és a beszámolóban szereplő tételeknek a valóságban is megtalálhatóknak, bizonyíthatóknak kell lenniük.” A számviteli törvény nem a leltározásra, hanem a leltár készítésére tartalmaz kötelezettségeket, abból kiindulva, hogy lehetővé teszi a leltár készítését a számviteli alapelveknek megfelelő, főkönyvi könyvelés adataival értékben egyező naprakész mennyiségi nyilvántartás alapján is. Ezért fontos, hogy programunkkal a fenti kötelezettségnek eleget tudjunk tenni.
Tekintse meg bemutató videónkat a leltár funkció használatáról
A leltár készítés funkciói és a leltárak listája a Készletezés menüben a Leltározás ablakban érhetőek el.
A leltározási folyamat során itt készíthetjük el Leltárainkat, melyekben Leltáríveket vehetünk fel (raktáranként, vagy összesítve), majd a leltározási tényadatok kitöltése utána, a Leltár lezárásakor automatikusan lekönyvelésre kerülnek a raktári bevét és kiadási bizonylataink.
Az egy leltáríven szereplő maximális tételszámot a Karbantartás / Beállítások menü Általános fülén, a Készletezés pontban állíthatjuk be.
Az alapértelmezetten beállított maximális tételszámnál (3000 tétel) nagyobb érték esetén, a letár zárás folyamata hosszabb időt vehet igénybe. Maximálisan beállítható érték 20000 tétel lehet.
Leltárak listája
A Leltárak listájában az Új leltárak elkészítésének lehetősége mellett Megnyithatjuk és Ronthatjuk meglévő leltárainkat. A Nyitott (még nem Lezárt) állapotban lévő leltárak módosítására is itt van lehetőségünk. Készíthetünk leltárat egy már meglévő alapján is, az Új a kiválasztott alapján funkció segítségével.
Amíg a rendszerben lezáratlan Leltárunk van, a program erről figyelmeztető üzenetet küld a raktári mozgással járó bizonylatok készítése előtt.
A leltárak listájában elérhetőek a további szokásos listafunkciók is (Szűrés, Nyomtatás, Exportálás, stb.). A lista elemei különböző színnel kerülnek megjelölésre, attól függően, hogy már lezárt, vagy nyitott leltárról van szó. A lista alatti területen az aktív sorhoz kapcsolódó bizonylatok és a lázásári leltárív tekinthető meg.
Új leltár létrehozása
A Leltárak listáján az Új leltár (F2) ikonra kattintva a leltár adatlapja nyílik meg. A Megjegyzés rovatba beírhatunk a leltárra vonatkozó plusz információt. Ezen kívül itt állítható be a leltározás Fordulónapja. A fordulónap mezőben beállított teljesítési dátummal készülnek majd el a – hiányt, illetve többletet tartalmazó – raktári be-és kivét bizonylatok a Leltár lezárásakor.
Új leltárív(ek) rögzítése a leltárban
A Leltárak készítése során azokon belül, Leltárívet (vagy leltáríveket) kezelünk, egy-egy raktárra vagy akár összevontan, az összes raktárra vonatkozóan. Ehhez használjuk az Új leltárív gombot, majd a megjelenő ablakon válasszuk ki a kívánt raktárat, vagy az Összes raktár opciót. A Leltárív beállításai ablakon jelölhető ki emellett a Vonalkódgyűjtő használata, valamint a Csak raktáron lévő termékek megjelenítése opció is.
Természetesen több leltár és leltárív bizonylattömb kezelésére is lehetőség van a programban. A leltározási folyamatok alap pénznemben zajlanak, így új leltár és leltárív fajtájú bizonylattömb létrehozása esetén, ennek megfelelően a pénznem nem módosítható.
Leltárív paraméterezése
A leltárív kiállító ablakban, a kiválasztott raktárban fellelhető termékek listája látható, raktári mennyiséggel együtt. Abban az esetben, ha a Csak raktáron lévő termékek megjelenítése opciót kiválasztottuk a leltárív létrehozása során, a készlettel nem rendelkező termékekről nem kerülnek be sorok a leltárív felajánlott sorai közé.
A leltárív típusa, a benne szereplő sorok száma, a kelte és fordulónapja tájékoztató adatként láthatóak az ablakon. Kiválaszthatjuk a Használandó árat és részleg-, illetve munkaszám használata esetén azok értékét, valamint a leltárra vonatkozó megjegyzést is adhatunk.
A Használandó ár mezőben kiválasztott áron készülnek majd el, a leltár lezárásakor elkészülő bizonylatok tételei.
A Leltárívben a Fellelt mennyiség nulla vagy pozitív lehet, mivel nem lelhetünk fel negatív mennyiséget, maximum a leltár kiértékelésekor jöhet ki a készlet negatív értékben.
A leltárív kitöltése
A leltáríven felkínált termékek mellé Új termékeket vihetünk fel és a listázottak közül törölhetünk. Vonalkód gyűjtő használata esetén, annak beolvasását a Vonalkód gyűjtő ikonra kattintva indíthatjuk el. A menüben elérhető Műveletek pontban, a leltárív elkészítését támogató funkciók találhatóak:
» | Kitölt (A Fellelt mennyiség mezőt kitölti a Raktári mennyiség mezőben található értékekkel) |
» | 0-s készletű tételek törlése (Azoknak a termékeknek a sorai törlésre kerülnek, melyeknél a Raktári mennyiség: 0) |
» | Raktárkészlet mennyiség frissítése (Frissítésre kerül a raktári mennyiség a leltáríven található termékek vonatkozásában.) |
» | Leltáron nem szereplő termék hozzáadása (minden raktárban szereplő terméket felvesz a listába) |
A Fellelt mennyiség mezőt manuálisan is kitölthetjük.
A Használandó ár mezőben kiválasztott ártípus alapján feltöltésre kerül a Besz. egységár oszlopa, ezt a mezőt manuálisan is kitölthetjük, módosíthatjuk, a mezőbe kattintva.
A rögzítés végeztével a Mentés és bezárás gombra kattintva tudjuk a leltárívet elmenteni és visszatérni a Leltárhoz, melyen elkészített Leltárívünk már a friss adatokkal szerepel. Az Lista exportálása gomb segítségével külső állományba (pl.: Excel táblázatba) menthetjük le a leltárívet. Az Importálás Excelből gombra egy feltöltött Leltárívet tartalmazó Excel táblázatot emelhetünk be a szoftverbe. (Egy korábban exportált Excel fájlt módosítva is használhatunk ezen folyamatra.) Az Excel export, illetve import funkció a Leltárív Mentése után jelenik meg.
Gyáriszámos esetén a leltári többletek kezelésére az Új termék felvitele funkciót használjuk, mely segítségével megadhatjuk a Raktárat és a gyári számokat.
Leltár lezárása
A leltárívek kitöltése után következhet a leltár a Lezárása, mely hatására a leltártöbbletekről készülő raktári bevét és a leltárhiányokról készülő raktári kiadási bizonylatok automatikusan elkészülnek. Csak olyan ívek zárhatóak le, melyek fellelt mennyisége kitöltésre került.
A Lezárásra kattintva, a Leltár zárás ablak jelenik meg. Itt kiválaszthatjuk a Csak a nem egyező tételek megjelenítése opciót. Ennek hatására a listaelemek közül csak azok jelennek meg, ahol a leltár lezárásához szükséges előkészítő tevékenységre van még szükség, mert az aktuális készletállapot és a leltárban szereplő között raktárkészlet ütközés van.
Amelyik sorban az Egyezik az aktuális készlettel oszlopban piros felkiáltójelet látunk, ott a leltáron szereplő raktári mennyiség eltér az aktuális készlettől (például bevételezésre, vagy kiadásra került a leltárív kitöltése óta az adott termékből a raktárra). A felkiáltójelre kattintva látható az aktuális és a leltáríven szereplő mennyiség. Amennyiben az aktuális mennyiség sorára kattintunk, a leltáríven szereplő raktári mennyiséget és szükség esetén az eltérés mennyiségét is aktualizálja a program. A Nem egyező tételek kijavítása gomb segítségével egy mozdulattal elvégezhető valamennyi ütközés megszüntetése.
Amelyik sorban az Egyezik a leltáríveken oszlopban piros felkiáltójelet látunk, ott az egyes leltáríveken szereplő fellelt mennyiségek közt van eltérés. A felkiáltójelre kattintva láthatóak az ütközést mutató mennyiségek. Amennyiben a problémás soron a megfelelő mennyiség sorára kattintunk, a kiválasztott mennyiségnek megfelelően aktualizálja a program a fellelt mennyiségeket és szükség esetén az eltérést is. A Nem egyező tételek kijavítása gomb segítségével elvégezhető valamennyi ütközés megszüntetése.
További fejlesztések
Leltárív összeállítás maximális elemszám alapján
A leltározás funkció működése szerint egy leltárívre annyi termék (tétel) kerülhet, amennyi a rendszer beállításokban szerepel (maximálisan 20.000).
Ha egy leltárívre ennél mégis több tétel kerül, akkor a zárást nem engedi a szoftver. Nagy terméktörzsnél (20.000 felett) ez azt jelenti, hogy bizonyos termékeket manuálisan kell törölni, majd új leltárívre felvezetni. Az új fejlesztésnek köszönhetően már a leltárívre történő felgyűjtés is figyelembe veszi a beállított határszámot, illetve segít abban, hogy a következő leltárív(ek)re automatikusan felkerüljenek a hiányzó termékek.
Működés
Új leltárív rögzítésekor a beállítás ablakban a korábbi opciók alatt megjelenik egy új blokk, ahol a leltárívre kerülő termékek „intervallumát” lehet kiválasztani. Ha a rendszer beállításokban megadott határszám nagyobb, mint a terméktörzs, akkor nincs teendő, mindenképp felgyűjtésre kerül az összes termék (1 lapból áll). Amennyiben meghaladja a terméktörzs mérete az ív maximális elemszámát, akkor a program több lapra bontja. Ilyen esetben minden egyes új leltárívre a sorrendben megfelelő lapot kell kiválasztani. A fejlesztés tehát kimondottan azon Ügyfeleink számára könnyíti meg a szoftver használatát, akik nagy terméktörzzsel rendelkeznek és „teljes” leltár esetén több ívre kell felvezetniük a termékeket.
A termékek sorrendje az egyes lapokon mindig a termék rögzítése szerinti sorrendben van. Erre azért van szükség, hogy ha nyitott leltár van és közben termék rögzítés történik, akkor ne maradjanak ki az új termékek, hanem az utolsó lapon mindig elérhetők legyenek. (Ha például név szerint, vagy termék kód sorrend alapján működne, akkor problémás lenne megtalálni, hogy melyik blokkokban vannak az új termékek és/vagy manuális felvezetés lenne szükséges. Egy esetleges termék név / kód változás akár azt is eredményezhetné, hogy ugyanazon termék felkerül több ívre is)
Példa a működésre
a.) a terméktörzs 20.000 elemből áll és az egy leltárívre rakható maximális elemszám 3.000, akkor 7 lap fog megjelenni. Az első leltárívre kerül az első lap, a következő leltárív rögzítésekor a 2. lapot kell kiválasztani és így tovább a 7. leltárívig, amelyre a „maradék” 2000 elem kerül (20.000 – 3.000 * 6).
b.) a terméktörzs 20.000 elemből áll és az egy leltárívre rakható maximális elemszám 7.000, akkor 3 lap fog megjelenni. Az első leltárívre kerül az első lap, a következő leltárív rögzítésekor a 2. lapot kell kiválasztani, a harmadikra pedig a 3. lapon lévő „maradék” 6000 elem kerül (20.000 – 7.000 * 2).
Mivel a felgyűjtés termékekre vonatkozik, ezért termékegyed használata esetén előfordulhat, hogy több tétel jelenik meg a leltáríven (1 terméken belül az egyedek külön tételként kerülnek fel). Ebben az esetben a zárást engedi a program.
A funkció ki- és bekapcsolható a Leltárív oldalak használatának kikapcsolása lehetőséggel.
Leltáríven gyári számra történő keresés
Ügyfeleink kérésére megvalósítottuk azt is, hogy a leltáríven gyári számra is tudjunk keresni. A fejlesztésnek köszönhetően egyszerűbben megtalálhatóak a leltárívre rögzített gyári számok. Ha bekattintunk a Gyáriszám oszlopba, elég csak elkezdeni begépelni az azonosítót.
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani