Új bankbizonylat rögzítése

Módosítva ekkor Wed, 6 Nov, 2024 ekkor: 3:40 DU

Új bankbizonylat az Új gyorsmenüből vagy a Pénzügy menüből indulva, a Bankbizonylatok listájánál rögzíthető, az Új bankbizonylat ikonra történő kattintással.


A rögzítés előtt – amennyiben a bankszámlák törzsében több bankszámlát is rögzítettünk – válasszuk ki, hogy melyik bankszámlához szeretnénk felvinni a bizonylatot.


2014-02-13_10h59_02


A fejlécadatok közt megtalálható tájékoztató jelleggel a  Pénznem, Nyitó, valamint Záró egyenleg.  A Bizonylatszám megadása kötelező. Az Elvárt záró egyenleg segítséget nyújt az ellenőrzésben, ugyanis mentéskor összehasonlításra kerül a tételek alapján kiszámolt Záró egyenleg és az Elvárt záró egyenleg összege.


A Kelte dátum a bankbizonylat dátumát, az Időszak pedig a tételekben szereplő Kelte dátumok intervallumát kell, hogy tartalmazza.

A Projekt, Részlegszám és Munkaszám mind bizonylatkiállítás során, mind pedig a későbbiekben beállítható.


A tételek rögzítésekor a törzsadatok közt felvitt Jogcímek és Szövegek közül válogathatunk. Minden tételhez megadható Kelte dátum és Ügyfél.

A bizonylatok kiállításakor, olyan számlák tallózhatóak be a Hivatkozási szám mezőben, amelyekhez még nem rendeltünk kiegyenlítő bizonylatot. Amennyiben a Hivatkozási szám mezőben választottuk ki a kipontozandó bizonylatot, az Ügyfél mező automatikusan töltődik ki. Természetesen a mezőbe manuálisan is beírható hivatkozási szám.

Az Összeg mezőbe a tételhez tartozó pénzmozgás összege kerül. Terhelés esetén negatív számot, jóváírás esetén pozitív összeget kell megadnunk. Amennyiben számlát választottunk ki a Hivatkozási szám mező segítségével, meg kell adnunk a Kipontozás összegét is az ilyen esetben megjelenő adatlapon. Devizás pénzmozgások esetén az Árfolyam is megadható.


Lehetőség van a tételek külső állományból történő importálására is. A kiválasztható bankok által készített, fájl formátumú kivonatok tételsorai, egy kattintással beolvashatóak a rögzítendő bizonylattételek közé, valamint van lehetőség univerzális banki importra is.



 Az import használatához mindenekelőtt ki kell alakítani a megfelelő fájlstruktúrát.


A fájl formátuma: CSV (pontosvesszővel tagolt)

A táblázat oszlopainak sorrendben az alábbiaknak kell lennie:

  1. Könyvelés dátuma
  2. Kezdeményező neve
  3. Kezdeményező számlaszáma
  4. Összeg
  5. Összeg devizaneme
  6. Közlemény
  7. Kedvezményezett neve
  8. Kedvezményezett számlaszáma

A felsorolt adatok banki átutaláskor mindenképp létrejönnek, tehát az összes Electra (Spectra), sőt bármilyen banki rendszerből előállíthatónak kell lenniük:

  • Könyvelés dátuma: létrejön, amikor végbemegy az átutalás
  • Kezdeményező számlaszáma, összeg, devizanem: ezek nélkül nem lehet utalást indítani
  • Kezdeményező neve: nem feltétlenül szükséges a megadása, hiszen a kedvezményező számlaszáma alapján történik az ügyfél azonosítás. Informatív lehet azonban akkor, ha olyan ügyfélről van szó, aki még nem szerepel adatbázisunkban. Ilyenkor nem történik meg az azonosítás, de a szöveg mezőben rögzítésre kerül a név és a számlaszám
  • Kedvezményezett neve, számlaszáma: ezek nélkül nem lehet utalni, tehát szintén mindenképp rendelkezésre áll

Amennyiben a fenti adatok rendelkezésre állnak, gyakorlatilag már csak a különböző bizonylatokkal történő összepontozást kell megoldani a Kulcs-Ügyvitel szoftverben Ügyfeleinknek. Ez nagyságrendileg tizedére csökkentheti a rögzítési folyamatot megfelelő törzsadat kezelés mellett.

A többi banki import lehetőséggel szemben jelen esetben nem egy szokványos fájl bekérő ablak ugrik fel a funkciót indítva, hanem egy több részletet és beállítási lehetőséget tartalmazó form. Itt szintén ki kell választani a beolvasandó fájlt. Ezután az alsó táblázatban meg is jelennek az értékek (a szerkesztés lehetősége minden esetben le van tiltva).


Univerzális banki import beolvasó ablak

Mivel különböző, akár külföldi fejlesztésű szoftverekből is kinyerhetők a beolvasandó adatokat tartalmazó fájlok, ezért adott esetben szükséges lehet az eltérő karakterkódolás átalakítása. Erre az alábbi lehetőségeket biztosítja a szoftver:


Kódolás választó

A beolvasás után látható, hogy ahol a szoftver a bankszámlaszám alapján be tudta azonosítani az ügyfelet, ott automatikusan megtörtént az ügyfél kiválasztása is. Ahol nem, ott pedig a „Szöveg” mezőben kiegészítette a közlemény mezőt a fel nem használt adatokkal: Kezdeményező neve, Kezdeményező számlaszáma.


Univerzális banki import beolvasás után


A felrögzített tételeket a bizonylat mentéséig módosíthatjuk, a Törlés gombbal (vagy [F9] funkcióbillentyűvel) törölhetjük. Tételeinket tetszés szerint sorrendezhetjük, a Fel és a Legombok használatával.



A kötelezően kitöltendő mezőket a Kötelező mezők ikon segítségével állíthatjuk be, a bizonylatok mentéséhez kattintsunk a Mentés és bezárás ikonra. A Mentés és új gombra kattintva is elmenthetjük bizonylatunkat, ekkor nem záródik be a rögzítőablak, hanem új ablak nyílik meg és újabb pénztárbizonylatot állíthatunk ki.


További fejlesztések


MNB import


Új opcióként már az MNB bankkivonatok is importálhatók a Bankbizonylatok közé.

Ez jelentősen megkönnyíti a munkát, hisz a bizonylaton szereplő tételeket nem kézzel kell felrögzíteni, hanem egy mozdulattal beemelhetőek az adatok. Az importálás a Pénzügy/Bankbizonylatok listája pontban érhető el, Új bankbizonylat rögzítésnél. A minta fájl innen tölthető le.


15


Oberbank import


A bankszámlakivonat importban már az Oberbank Multicash rendszeréből lekérhető .STA kiterjesztésű elektronikus fájl is beolvasható.


Oberbank import


Raiffeisen (CAM) bankszámla kivonat importálás


Az új import funkció a Pénzügy / Bankbizonylat / Import helyre került a következő ábra szerint


Rafi_import

A fejlesztés az alábbi linken található állomány struktúra alapján történt. A nem ennek megfelelően strukturált bankkivonat import fájlokat a szoftver továbbra sem tudja feldolgozni.


Unicredit Bank import struktúra feldolgozása


Az Unicredit Bank átállt a Spectra rendszerre. Az innen kinyert export fájlokat „.STM” formátumban szükséges előállítani és az Ügyvitel szoftverben az új funkció segítségével importálhatók („Unicredit Bank (STM)„).

Unicredit import

A korábbi Excel alapú feldolgozási lehetőséget megtartottuk a visszamenőleges rögzítések érdekében.


Bankbizonylatok csoportos kiegyenlítése

A pénztár bizonylatoknál korábban már elérhető csoportos kijelölés funkcióhoz hasonló megoldás került megvalósításra a bankbizonylatoknál is.


bankbizonylat_csoportos_kijelölés


Az új lehetőséggel csoportosan kiválaszthatók a kiegyenlítendő bizonylatok. A felugró táblázatban a jogcím megadása után a kijelölt tételek felkerülnek bankbizonylat tételként.


bankbizonylat_csoportos_kijelölés2


A csoportos kijelölés csak akkor futtatható, ha a bankbizonylatra még nem lett felrögzítve egy tétel sem.


Hasznosnak találta a cikket?

Nagyszerű!

Köszönjük visszajelzését

Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni

Köszönjük visszajelzését

Tudassa velünk hogyan javíthatnák ezen a cikken!

Válasszon ki legalább egy okot
CAPTCHA hitelesítés szükséges.

Visszajelzés elküldve

Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani