Jelen fejlesztéssel egy olyan banki import állomány feldolgozó rendszer elkészítése volt a célunk, ami a lehető legtöbb adatot képes feldolgozni azon információ mellett, hogy a különböző banki rendszerek milyen export állományokat tudnak biztosítani, illetve milyen adatok állnak rendelkezésre mindenképpen. Törekedtünk arra is, hogy a hibázás lehetősége minél kisebb legyen, így további szempont volt, hogy minimális adattartam mellett a maximálisan elérhető automatizálást végezze el a szoftver.
Az új funkció a bankbizonylat rögzítésekor látható import opciók közé került „Univerzális banki import néven”.
Az importálás megkezdése előtt természetesen ki kell alakítani a megfelelő fájlstruktúrát.
A fájl formátuma: CSV (pontosvesszővel tagolt)
A táblázat oszlopainak sorrendben az alábbiaknak kell lennie:
- Könyvelés dátuma
- Kezdeményező neve
- Kezdeményező számlaszáma
- Összeg
- Összeg devizaneme
- Közlemény
- Kedvezményezett neve
- Kedvezményezett számlaszáma
A felsorolt adatok banki átutaláskor mindenképp létrejönnek, tehát az összes Electra (Spectra), sőt bármilyen banki rendszerből előállíthatónak kell lenniük:
- Könyvelés dátuma: létrejön, amikor végbemegy az átutalás
- Kezdeményező számlaszáma, összeg, devizanem: ezek nélkül nem lehet utalást indítani
- Kezdeményező neve: nem feltétlenül szükséges a megadása, hiszen a kedvezményező számlaszáma alapján történik az ügyfél azonosítás. Informatív lehet azonban akkor, ha olyan ügyfélről van szó, aki még nem szerepel adatbázisunkban. Ilyenkor nem történik meg az azonosítás, de a szöveg mezőben rögzítésre kerül a név és a számlaszám
- Kedvezményezett neve, számlaszáma: ezek nélkül nem lehet utalni, tehát szintén mindenképp rendelkezésre áll
Amennyiben a fenti adatok rendelkezésre állnak, gyakorlatilag már csak a különböző bizonylatokkal történő összepontozást kell megoldani a Kulcs-Ügyvitel szoftverben Ügyfeleinknek. Ez nagyságrendileg tizedére csökkentheti a rögzítési folyamatot megfelelő törzsadat kezelés mellett.
A többi banki import lehetőséggel szemben jelen esetben nem egy szokványos fájl bekérő ablak ugrik fel a funkciót indítva, hanem egy több részletet és beállítási lehetőséget tartalmazó form. Itt szintén ki kell választani a beolvasandó fájlt. Ezután az alsó táblázatban meg is jelennek az értékek (a szerkesztés lehetősége minden esetben le van tiltva).
Mivel különböző, akár külföldi fejlesztésű szoftverekből is kinyerhetők a beolvasandó adatokat tartalmazó fájlok, ezért adott esetben szükséges lehet az eltérő karakterkódolás átalakítása. Erre az alábbi lehetőségeket biztosítja a szoftver:
A beolvasás után látható, hogy ahol a szoftver a bankszámlaszám alapján be tudta azonosítani az ügyfelet, ott automatikusan megtörtént az ügyfél kiválasztása is. Ahol nem, ott pedig a „Szöveg” mezőben kiegészítette a közlemény mezőt a fel nem használt adatokkal: Kezdeményező neve, Kezdeményező számlaszáma.
„Fejléces” importálás
Az import fájl előállításának megkönnyítésére bevezetésre került az úgynevezett „Fejléces” importálás lehetősége. Ez annyit takar, hogy amennyiben a második képen látható ablakon be van jelölve az „Az első sor a mezőneveket tartalmazza” kapcsoló, akkor az adatok feldolgozása csak a második sortól kezdődik. Fontos, hogy ilyenkor az első sorban 100%-os egyezőséggel meg kell adni a szükséges oszlopok megnevezéseit. A legfőbb előny, hogy ilyenkor nem számít a mezők sorrendje.
Például az alábbi beolvasandó fájl:
Beolvasás után látható, hogy a „helyére kerül” minden adat, mert a mező nevek alapján a szoftver meg tudja találni és össze tudja párosítani sorrendtől függetlenül az adatokat:
A gyakorlatban akkor lehet a funkciónak haszna, ha például az előállítható fájl 100 oszlopot tartalmaz. Ilyenkor elég, ha a fent megnevezett 8 oszlop a megfelelő névvel szerepel, nem szükséges további átalakításokat, törléseket, sorrend módosítgatásokat végezni.
A mezőneveket tartalmazó minta fájl az alábbi linkről tölthető le »
Hasznosnak találta a cikket?
Nagyszerű!
Köszönjük visszajelzését
Sajnáljuk, hogy nem tudtunk segíteni
Köszönjük visszajelzését
Visszajelzés elküldve
Köszönjük közreműködését és megpróbljuk a cikket kijavítani